ALANIMIZIN BULUNDUĞU OKULLARIMIZ
Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

 

İnsan vücudunun anatomisi, sağlık hizmetlerinde iletişim, etik ilke ve sorumlulukları doğrultusunda çalışma, hasta ve yaşlının kişisel bakımını yapma, tıbbi bakımını destekleme, hasta ve yaşlının beslenmesini sağlama, enfeksiyon hastalıklarına karşı önlem alma, hasta/ yaralıya ilk yardım uygulama, tıbbi terminoloji, rehabilitasyon, sağlıklı ve aktif yaşlanma ile ilgili bilgi, becerileri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.

 

Alanın Altında Yer Alan Dallar

Ø   Yaşlı Bakımı,

Ø   Hasta Bakımı

 

dallarında eğitim verilmektedir.

 

Eğitim ve Kariyer İmkânları

Meslek liselerinin Hasta ve Yaşlı Hizmetleri alanından mezun olanlar, “Yüksek öğretime Geçiş Sınavı’nda başarılı ise lisans programlarına ya da meslek yüksek okullarının ilgili programlarına devam edebilirler veya bu alana en yakın  programların uygulandığı meslek yüksek okuluna sınavsız geçiş yapabilirler. 

 

 

Hasta ve Yaşlı Bakım Teknisyenleri, hastaların bulunduğu ve sağlık hizmeti veren işletmelerde iş bulabilirler. Ayrıca, sosyal hizmetler, huzur evleri, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri, evde bakım hizmetleri veren kamu- özel, kurum ve kuruluşlarında çalışabilirler.